UÇAKLI GAP TURU

 

(Adana gidiş, Diyarbakır dönüş)

6-11 Nisan 2020

1.GÜN

Anadolu jet in TK7100 sefer sayılı  08:30 uçağı ile  Adana’ya ya gitmek üzere saat 07.00 de Ankara Esenboğa hanalimanında buluşuyoruz.Keyifli bir yolculuğun ardında, siz değerli misafirlerimizle Adana Şakir Paşa Havaalanında bizi bekleyen aracımıza binerek şehir merkezine hareket ediyoruz. Kahvaltı için restoranımıza  geçiyoruz. Alacağımız kahvaltı sonrası Adana’da Sabancı Camii ve Taşköprü’yü panoramik olarak gördükten sonra Çan, Ezan, Hazan, Künefe, Asi Nehri, Şelaleleri ve farklı inanışlardaki yaşam alanları ve son zamanlarda diziler ile ünlenen Antakya’ya hareket ediyoruz. Varışımız ardından alacağımız öğle yemeği sonrası dünyanın en önemli mozaiklerinin sergilendiği Türkiye’nin en büyük Mozaik Müzesi konumundaki Antakya Arkeoloji Müzesi ile gezimize başlıyoruz. Ardından şehrin tarihi sokaklarında yapacağımız yürüyüş sırasında şehirde hala var olan Katolik-Ortodoks ve Protestan cemaatlerine ait kiliseleri de görme şansımız olacak. (Belirtilen Kiliseler halen aktif ibadethane olduklarından, ibadet saatlerinde ziyaretçi kabul etmemektedirler. Misafirlerimizin bu duruma karşı hazırlıklı olmalarında fayda vardır.) Sonrasında Anadolu’da yapılan ilk camilerden birisi olarak bilinen Habibi Neccar Camiini ziyaret edeceğiz. Ardından da otobüsümüze binerek Hristiyan tarihinin en eski kiliselerinden biri olarak bilinen ve “Hristiyanlık” isminin ilk kez zikredildiği Saint Pierre Kilisesi’ne hareket ediyoruz. Gezilerimiz sonrasında otele geçiş. Akşam yemeği ve geceleme Hatay’daki otelimizde.
SABAH KAHVALTI: ADANA SERPME KAHVALTI
ÖĞLE YEMEĞİ:  KURŞUNLUHAN RESTAURANT: TEPSİ KEBABI VEYA KAĞIT KEBABI+ MEZE+KÜNEFE+ÇAY+AYRAN

AKŞAM YEMEĞİ: OTELDE SET MENÜ

 2.GÜN

Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrası Gaziantep Mozaik Müzesi’ne hareket ediyoruz. Yurt dışına kaçırılan parçaları geri getirilerek tamamlanan “Çingene Kızı” mozaiği başta olmak üzere Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan ve dünyanın en zengin mozaik koleksiyonunun sergilendiği müzeyi gezdikten sonra Gaziantep kalesi (panoramik), Hamam Müzesi, Gümrük Han, Millet Han, Almacı Pazarı, Zincirli Bedesten, Sedefçiler Çarşılarını geziyoruz. (Gaziantep el sanatlarından bakırcılık, yemenicilik, sedef kakma işçiliği, gümüş işlemeciliği ve semercilik gibi alanlardaki ürünleri inceleyebilirsiniz.) Alışveriş ve gezilerimiz sonrasında öğle yemeği için restoranda geçiyoruz. Öğle yemeğinin ardından 600 yıllık bir kahvehane olan Tahmis Kahvesinde kahvelerimizi yudumluyoruz. Kısa dinlenmenin ardından Gaziantep Kurtuluş Savaş Müzesi gezimizi gerçekleştiriyoruz.  Müze gezimizi tamamladıktan sonra otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. ( SAFİR OTEL v.b.)

SABAH KAHVALTI: OTELDE

ÖĞLE YEMEĞİ: ŞİVEYDİZ RESTAURANT: YÖRESEL GAZİANTEP MUTFAĞI MENÜ

AKŞAM YEMEĞİ: OTELDE SET MENÜ

3.GÜN

Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrası Halfeti’ye hareket ediyoruz.Varışımız ardında teknemize binerek Birecik Barajı’nın sular altında bıraktığı, sadece minaresinin sular içinden görülebildiği Savaşan Köyü ve Rumkale’ye hareket ediyoruz. Karayolu bulunmayan Rumkale’yi tekne ile gezdikten sonra sonrası Adıyaman’a doğru hareket ediyoruz. Yolculuğumuz ardından öğle yemeğimizi alıyoruz.Ardından bizleri bekleyen transfer araçlarımıza yerleşerek gezimize başlıyoruz. İlk ziyaret noktamız Karakuş Tümülüsü olacak. M.Ö. 1.yy.'da Kommagene Krallığı'na mensup kraliçelere ait bir Anıt Mezar olan Karakuş Tümülüsü ismini yöre halkı tarafından günümüze kadar ayakta kalan sütun üzerinde bulunan kartal heykelinden almış. Bölge Kommageneliler için önemli bir Temenon, yani kutsal alan. Buradan sonra ziyaret edeceğimiz nokta ise Cendere Köprüsü olacak. M.S. 1.yy.’da yapılmış olan ve 1900 yıldır doğanın ve insanoğlunun tahribatına rağmen direnerek 1997 yılına kadar üzerinde araç trafiğinin işlediği Roma dönemine ait taş köprüyü ziyaret edeceğiz. Sonraki durağımız ise Arsemia Tapınağı olacak. M.Ö. 2.yy. başlarında Kommagenelilerin atası Arsemiz tarafından başkent ve idari merkez olarak kurulan Arsemia’da Anadolu’da bilinen en büyük Grekçe yazıtı göreceğiz. Sonrasında ise rotamızı Adıyaman’ın en önemli noktası olan Nemrut’a çeviriyoruz. Nemrut’ta 2150 metre yükseklikte Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntıları görme imkanımız olacak. Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmış. Doğu terasında I. Antiochos, Zeus, Apollon, Herakles, Kommagene, Kartal ve Arslan Heykelleri'ni görüp anlatımlarını dinleyerek Batı terasına doğru ilerliyoruz. Batı terasında ise Dünya’nın 8. Harikası olarak nitelendirilen Nemrut’ta gün batımını izleyerek Nemrut gezimizi tamamlıyoruz. Bizi bekleyen aracımızla Adıyaman merkeze geri dönüyoruz. Konaklama ve akşam yemeği için otelimizde. (ANTİACHOS OTEL v.b.)

SABAH KAHVALTI: OTELDE

ÖĞLE YEMEĞİ: İSKENDER85 RESTAURANT:   YORESEL YEMEK MENÜ

AKŞAM YEMEĞİ: OTELDE SET MENÜ

4.GÜN

Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrası Harran’a hareket ediyoruz. Tevrat, İncil ve Kuran’da adı geçen tek kent olan Harran’a varıyoruz. İlk olarak panorama noktasından dünyanın ilk üniversitesi olarak kabul edilen Harran Üniversitesi, Ulu Camii, Rasathane ve Şehir Surlarını gördükten sonra, yaya olarak keyifli yolculuk sonrası, geleneksel Harran mimarisi olan Kümbet Evlerinde yöresel kıyafetler giyerek mırra içip yorgunluk atıyoruz. Rehberimizin verdiği hareket saatinde adını Akatça’da “Seyahat ve Kervan” anlamına gelen “Harranu” sözcüğünden aldığı düşünülen Harran’dan hareket ile Göbeklitepe’ye hareket ediyoruz. Göbeklitepe kazı alanının çevresine yapılan seyir terasında tam tur yürürken, Neolitik Çağ’ın ilk örneği sayılan açık hava tapınağı hakkında rehberimiz anlatımları ile gezimize ayrı bir tat katacak. Daha sonra Dilek Ağacı’na çıkarak eşsiz manzarayı seyrederken dileklerimizi tutarak, aracımıza geçiyoruz. Otobüslerimize binerek bir sonraki durağımız olan şehir merkezine hareket ediyoruz. Mevlid-i Halil (Dergah) Camii ve Mağarası, (Hz. İbrahim Peygamber’in Doğduğu Kutsal Mağara), Rızvaniye Camii, Hz. İbrahim Makamı’nı, Ayn-ı Zeliha Gölü’nü (Anzılha Gölü) ve Halil

Ür-Rahman Camii, Balıklı Göl’ü gördükten sonra otelimize yerleşme sonrası dileyen misafirlerimiz kısa dinlenme molası sonrası yörenin kültürünü ve mutfağını yansıtan Sıra Gecesi’ne katılabilirler.  (HARRAN OTEL v.b.)

SABAH KAHVALTI: OTELDE

ÖĞLE YEMEĞİ: TAŞSARAY SARAY RESTAURANT: CİĞER MENÜ

AKŞAM YEMEĞİ: YEMEKLİ SIRA GECESİ EĞLENCESİ: ( KEBAB MENÜ +LEBENİYE ÇORBA+BOSTANA SALATA+ ÇİĞKÖFTE+SINIRSIZ ÇAY+ AYRAN+MIRRA)

5.GÜN

Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrası Mardin’e haraket ediyoruz. Hz. İsa’dan sonra V. yüzyılda inşa edilen ve günümüzde Süryani Ortodoks Patriklerinin Evi olarak kullanılan günümüzde halen kullanılmakta olan Dayrul Zaferan Manastırı gezisinden sonra 15.yy Akkoyunlu Hükümdarı Sultan Kasım tarafından yaptırılan Kasımiye Medresesini geziyoruz. Ardından Eski Mardin’i gezmeye başlıyoruz. Eski bir Ermeni Konağı olan Eski PTT Binası, Şehidi Camii görerek, Tarihi Çarşılarını, sokaklar arasında kemerli geçişleri sağlayan Abbaraların içerisinde yürüyoruz. Şu anda restorasyonda olan 11.yy da yapıldığını tahmin edilen ermeni bir usta tarafından yapılan minaresi ile meşhur Ulu Camii görüyoruz. Alacağımız öğle yemeği sonrasında Süryani Cemaati’nin anavatanı olarak bilenen Midyat’a hareket. Burada ilk olarak ilçe dışında yer alan ve bir dönem Süryanilerin en önemli dini merkezi olan Deyrul Umur (Mor Gabriel) Manastırını ziyaret ediyoruz. Ardından taşların oya gibi işlendiği Mardin ve bölgesinin en güzel mimari özelliğini taşıyan birçok dizinin çevrildiği Midyat Konuk Evi’ni ziyaret ediyoruz. Gezilerimiz ardından otele geçiş. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. ( MARDİNAİRPORT OTEL)

SABAH KAHVALTI: OTELDE

ÖĞLE YEMEĞİ: EBRAR RESTAURANT: MARDİN TABAĞI

AKŞAM YEMEĞİ: OTELDE SET MENÜ

6.GÜN

Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrası Türk-İslam medeniyeti için önemli bir yerleşim yeri olan Hasankeyf’e hareket ediyoruz. Hasankeyf gezimizde ilk olarak El rızk Camii, Tarihi köprüyü görüp rehberimizden bilgi alıyoruz. Gezilerimiz ardından kısa bir yolculuk sonrası kültür kenti olan birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Varışımız ardından ilk olarak 5.700 m uzunluğunda olan Diyarbakır surlarından başlıyoruz. Panoramik olarak otobüsümüz ile Dağ Kapısını (Harput Kapısı), Urfa Kapısını (Rum veya Halep Kapısı), Mardin Kapısını (Tel Kapı), son olarak da Yeni Kapı (Sat ya da Dicle) kapılarını gördükten sonra Diyarbakır Ulu Camii’ne varıyoruz. Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen ancak Anadolu’nun en eski camilerinden olan Diyarbakır Ulu Camii’ni gezmeye başlıyoruz. Müslümanlar tarafından 5. Harem-i Şerif (Mukaddes Mabed) kabul edilen cami gezimizi tamamladıktan sonra serbest zaman. Serbest zaman sonrası Diyarbakır havalinanına hareket ediyoruz. Anadolujet in TK7143 numaralı sefer sayılı uçağı ile saat 18.00 ‘de Ankara’ ya dönüyoruz. Bir sonraki turumuzda buluşmak üzere  vedalaşıyoruz.

SABAH KAHVALTI: OTELDE

ÖĞLE YEMEĞİ: ŞİVEYDİZ RESTAURANT: CİĞERİM OCAKBAŞI CİĞER MENÜ

 

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

* Lüks araçlarla çevre gezileri

* 5 gece, 4 veya 5 yıldızlı otelde konaklama

* Profesyonel rehberlik hizmetleri

* Anadolujet Adana gidiş 08:30, Anadolujet Diyarbakır 18:00 dönüş uçak bileti ve havalimanı transferleri

* 6 Sabah kahvaltısı

* 6 Öğle yemekleri

* 5 Akşam yemeği

* Sıra Gecesi(yemekli)

* Halfeti tekne turu

* Nemrut Transferi

*  Türsab seyahat sigortası

 

 ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Müze ve ören yeri girişleri

* Kişisel Harcamalar

* Yemeklerde alınan alkollü ve alkolsüz içecekler

 

Üye olun, kampanya ve indirimlerde ilk sizin haberiniz olsun
Flaş Turizm ile erken rezervasyon ve çok avantajlı ödeme seçenekleriyle yurt dışı tur, kültür turu ve otellere ait son dakika fırsatlarını yakalayın.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES: İzmir Cad. Menekşe 1 Sokak 2/C Moda İşhanı A Blok Kat:2 Daire:115 Kızılay - ANKARA T: +90 (312) 417 20 02 F: +90 (312) 417 87 35 M: info@flasturizm.com.tr
Copyright © 2015 Flaş Turizm Tüm hakları saklıdır.Piksel Bilişim